ТІНЬОВА ЕКОНОМІКА В УКРАЇНІ: ПРИЧИНИ, МАСШТАБИ ТА НАСЛІДКИ РОЗВИТКУ

  • Nataliya Kraus д.е.н., доцент, професор кафедри фінансів та економіки Київського університету імені Бориса Грінченка https://orcid.org/0000-0001-8610-3980
  • Kateryna Kraus к.е.н., доцент кафедри управління Київського університету імені Бориса Грінченка https://orcid.org/0000-0003-4910-8330
  • Veronika Shevchuk студентка спеціальності Економіка, Київського університету імені Бориса Грінченка
  • Anastasia Panchenko студентка спеціальності Економіка, Київського університету імені Бориса Грінченка
Ключові слова: тіньова економіка, тінізація економіки, легалізація економічних відносин, детінізація.

Анотація

У статті досліджено низку детермінантів появи та «розростання» тіньової економіки в національній системі, а саме: криза фінансової системи; неефективне функціонування організаційно-інституціональних механізмів антикорупційного законодавства та контролюючих органів у сфері економічної діяльності; стихійний характер розвитку ринкової економіки: нерівномірність розвитку різних сфер, структур економіки та регіонів, інфляційні процеси; нестабільність податкового законодавства. Проаналізовано негативні наслідки функціонування тіньової економіки, серед чого названо нерегульований розвиток економіки, зменшені обсяги податків, не можливість швидкого використання легалізованих коштів у випадках складних економічних ситуацій.
Вказано складові тіньової економіки в результаті ухиляння від сплати податків в Україні. Аргументовано дослідженнями, що процес легалізації економічних відносин як відносин, що об’єктивно складаються між людьми у процесі суспільного виробництва, розподілу, обміну і споживання вироблених благ, охоплює велике коло питань і вимагає, насамперед, формування таких правових умов, які, з одного боку, дадуть змогу всім учасникам ринку максимально реалізувати власний інтерес, з іншого — зроблять невигідною нелегальну чи навіть протиправну діяльність.
В статті представлено зміст методів розрахунку рівня тіньової економіки, якими користуються експерти в ході визначення її обсягів. Визначено рівень тіньової економіки в Україні (% від ВВП), за регіонами та секторами. Встановлено, що найбільший рівень тіньової економіки становлять сектор будівництва та роздрібної торгівлі (більше 50% від ВВП).
Авторами висловлено думку про те, що серед негативних соціально-економічних наслідків тіньової економіки є зменшення дохідної бази бюджетів усіх рівнів через несплату податків, штрафів, зборів; зростання корумпованості в системі державної служби та органів управління; створення диспропорцій в структурі економіки; негативний вплив на інфляційні процеси надають фіктивні гроші і доходи від акумулювання фіктивних безготівкових коштів; моральне і фізичне «розкладання» суспільства.

Статистика завантажень

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Переглядів анотації: 98
Завантажень PDF: 92
Опубліковано
2020-06-30